Zašto rastavljeni i ponovljeno vjenčani ne mogu dobiti odrješenje i primiti pričest

Zašto se ubojica može pokajati i dobiti odrješenje i primiti pričest, a tko je bio crkveno vjenčan pa se rastavi i sklopi novi građanski brak to ne može? Zar je rastava teži grijeh od ubojstva?

Zdenka

Ni govora. Ali riječ je o ubojici koji priznaje svoj grijeh i za njega se kaje odlučivši da više neće griješiti. Rastavljeni i ponovno vjenčani možda se i kaje za preljub, ali ne odlučuje više u preljubu ne živjeti. Stoga ispovjednik nema ovlasti dati mu odrješenje.

Može se postaviti pitanje je li život u dotičnom drugom braku zaista preljub, ali to u svakom pojedinom slučaju treba posebno prosuditi u skladu s važećim crkvenim zakonima i propisima. Tko je uvjeren da mu prvi brak nije bio valjan pa da ima pravo na drugi, treba se obratiti mjerodavnom crkvenom ženidbenom sudu. Tko bi pak mislio da i bez toga smije na pričest, neka to ne čini na svoju ruku nego neka potraži odgovorno mišljenje razborita ispovjednika.

Preuzeto s dozvolom Izdavača s web stranice Glasa Koncila, iz rubrike "Pitali ste"