Obiteljski centar Varaždinske biskupije

Trg bana Jelačića 8
42000 Varaždin
Tel: 042/201 116
Fax: 042/201 117
E-mail: obitelj@biskupija-varazdinska.hr
E-mail: obiteljski.centar@vz.t-com.hr
Bračno savjetovalište Varaždinske biskupije

Zagrebačka 3
42000 Varaždin
Tel: 042/314 165
E-mail: bracno-savjetovaliste@biskupija-varazdinska.hr

2. Nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji

2. Nacionalni susret hrvatskih katoličkih obiteljiDrugi nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji održao se u Svetištu Majke Božje Trsatske u Rijeci, u nedjelju, 19. travnja 2014. godine. Na uočnicu samog Susreta, u subotu 18. travnja bio je također upriličen prigodni program.

»Ovu svetu misu na Marijinu Trsatu ponad grada Rijeke slavimo s vama i za vas, drage hrvatske katoličke obitelji. Molimo danas za sve naše obitelji, srdačno pozdravljajući i one koji su s nama povezani posredovanjem radija i televizije. Drage hrvatske katoličke obitelji, želimo vam zahvaliti za svakodnevno svjedočenje koje pružate hrvatskomu društvu svojom vjernošću, svojom vjerom, nadom i ljubavlju jer su brak i obitelj jedno od najdragocjenijih dobara čovječanstva. Želimo vas ohrabriti u izazovima i kušnjama vašega obiteljskoga života. Drage kršćanske obitelji, Isus Sin svete nazaretske obitelji poznaje vaše radosti i nade, žalosti i tjeskobe. K njemu, svojemu uskrslomu Gospodinu, živomu i među nama prisutnomu, danas dolazimo s povjerenjem moleći darove Duha: mir, ljubav, snagu i radost novoga života. U ovom hrvatskom Nazaretu Marija, Isusova Majka i Majka obitelji, sve vas, drage obitelji, i prihvaća i Bogu usmjeruje« - uvodne su misli koje je na počeku središnjega euharistijskoga slavlja povodom Drugoga susreta hrvatskih katoličkih obitelji, održanoga pod geslom »Obitelj - nositeljica života, nada i budućnost Hrvatske«, u perivoju trsatskoga marijanskoga svetišta izrekao u nedjelju 19. travnja zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. Koncelebriralo je dvadesetak (nad)biskupa, među kojima predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zadarski nadbiskup Želimir Puljić, domaćin - riječki nadbiskup Ivan Devčić, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj Alessandro D'Errico i izaslanik BKBiH-a pomoćni banjolučki biskup Marko Semren, više od dvjesto biskupijskih i redovničkih svećenika s predsjednikom Hrvatske konferencije viših redovničkih poglavara i poglavarica i provincijalom hrvatskih kapucina o. Jurom Šarčevićem te provincijalom Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda o. Ilijom Vrdoljakom. Sudjelovalo je više od 15 tisuća vjernika svih uzrasta, posebice brojnih obitelji s malom djecom, iz gotovo svih dijelova Hrvatske, zatim iz BiH i inozemstva, mnoštvo redovnica i bogoslova, te predstavnik islamske vjerske zajednice. Posebnu je pozornost privukla hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a od predstavnika državnih vlasti nazočili su: izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora, riječki gradonačelnik, potpredsjednik Skupštine Primorsko-goranske županije i zamjenica župana. U ulaznoj procesiji dvije su obitelji, jedna iz Đakovačko-osječke nadbiskupije, a druga iz Dubrovačke biskupije, donijele zavjetnu svijeću hrvatskih katoličkih obitelji.

Prirodna uloga obitelji u društvenom poretku

Na početku riječi dobrodošlice svim sudionicima uputio je nadbiskup Devčić, koji je uz ostalo rekao: »Svoje molitve upućujemo uskrsnulomu Gospodinu, koji je u trenutku svoga uzašašća svojim učenicima obećao da će trajno ostati s njima, iako odlazi k Otcu. Želimo ga moliti da i među nas dođe, da se nastani u našim srcima i u našim obiteljskim domovima, da bude trajno s nama i mi s njime. Upravo smo se radi toga, po uzoru na apostole i prve Gospodinove učenike sabrane u dvorani posljednje večere, i mi ovdje, u našem hrvatskom Nazaretu, okupili iz svih krajeva naše domovine, iz Bosne i Hercegovine i iz inozemstva, da zajedno s Marijom, Majkom Crkve, molimo dar Duha Svetoga za nas, za naše obitelji, za našu lijepu domovinu i sve njezine ljude. Duh Sveti je životvorac koji sve može obnoviti i oživjeti, koji može otkloniti strah, vratiti nadu, ražariti ljubav, učvrstiti zajedništvo«, rekao je nadbiskup, zaključivši da svima želi »obilje nebeskih darova po zagovoru Gospe Trsatske, Svete Mati djedovine, Svete Mati složnosti, Svete Mati naše, kako Mariju ovdje od pamtivijeka zazivaju njezini pobožnici«.

U propovijedi predsjednik Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za život i obitelj, krčki biskup u miru Valter Župan zaželio je na početku dobrodošlicu otčevima i majkama, mladima, bakama i djedovima, na susretu »kojim hoćemo posvjedočiti svoju zahvalnost Bogu što vas je učinio dostojnima da možete pred svima pokazati kako je velika, lijepa ljubav kojom Bog voli baš svakoga«. Podsjetio je na riječi pape bl. Pavla VI. koje je izrekao tijekom posjeta Nazaretu: »Neka nas upravo Nazaret podsjeti što je obitelj, zajedništvo obiteljske ljubavi, sveta ljepota obitelji, neka nam pokaže kako je sladak odgoj u obitelji, koji ne može ništa drugo zamijeniti, neka nas nauči koja je prirodna uloga obitelji u društvenom poretku.«

U pitanju je opstojnost naroda

U nastavku je istaknuo teološki temelj ljudske obitelji: »Isus je svojim dolaskom na svijet u jednoj obitelji u kojoj je Marija bila majka, a Josip muž i otac pokazao da je to prirodan, normalan ambijent za rast zdrave i uravnotežene osobe. Sve drugo što se protivi tom Božjem planu suluda je laž koja samo hoće upropastiti jadnoga čovjeka. Dragi roditelji, muževi i žene, želite li dobro sebi, svojoj djeci, ovom narodu i domovini koju nam je Bog dao, ovoga se držite«, rekao je, poručivši: »Nije istina da je obitelj mjesto gdje se kao normalno rađa agresivnost. Obitelj je mjesto gdje je moguće živjeti onako kako se živjelo u obitelji Josipa i Marije s djetetom Isusom.«

Obitelji je potaknuo na slušanje evanđelja, svakodnevnu molitvu i nedjeljno slavljenje svete mise, a mladiće i djevojke na hrabrost ulaska u brak jer se oni u Hrvatskoj najkasnije od svih zemalja u Europi odlučuju na ženidbu i napuštaju roditeljsku kuću.

Biskup Župan se osvrnuo i na tešku gospodarsko-materijalnu situaciju u kojoj živi velik broj obitelji: »Svjesni smo ipak vrlo teških prilika u kojima žive mnoge obitelji, ima ih uistinu mnogo. Zahvaljujemo svima koji suosjećajući s njima pomažu od svojih skromnih sredstava. Smatramo svojom dužnošću reći da bi se mnoga sredstva trebala preusmjeriti na dobro obiteljima, umjesto da se troše u beskorisne, moralno štetne i zanemarive svrhe. Otvoreno moramo kazati da gaziti onoga koji je u potrebi znači na sebe svaliti tešku kaznu. U pitanju je opstojnost naroda. Od onih koji su postavljeni da predvode očekuje se, pogotovo u teškim socijalnim uvjetima, da posjeduju sposobnost rasuđivanja i hrabrost preuzeti ispravne odluke.«

Vaša ljubav i vjera otvaraju grobove!

Pri kraju propovijedi, prilično emotivno, iskreno i duboko vjernički, posebno se obratio najprije ženama i majkama, a potom i otčevima i muževima, uputivši im riječi ohrabrenja:

»Žene su bile one koje su imale hrabrost pratiti Isusa na križnom putu samilošću i ljubavlju. Žene su bile one koje su se prve osvjedočile o Isusovu uskrsnuću i prve su trčeći javljale radosnu vijest da je Isus živ. Njima se prvima on javio i govorio s njima. Vi ste dakle vjesnice života i radosti. Mi vas danas molimo: nemojte dopustiti da oni koji su se rugali na križnom putu i na Golgoti i pokazali da ne razumiju baš ništa, nemojte dopustiti da vas ti i takvi uvjere kako je umiranje i Golgota našega naroda zadnja riječ za naš narod, da je grob i dobro zapečaćen kamen na grobu naša sudbina. Kada je na Uskrs ujutro anđeo otkotrljao kamen s groba i nastao velik potres, stražari su od straha popadali i postali kao mrtvi. Čuvari i sluge smrti su sami postali mrtvaci, sposobni samo da lažu za dobre novce. Ali vama je anđeo rekao: Vi se ne bojte, nego idite, javite da nije ovdje onaj koga tražite, nego je uskrsnuo. Vi ste dokazale da vaša vjera i ljubav oslonjene na Boga otvaraju i najbolje čuvane grobove i da ste u stanju rastjerati sve stražare koji hoće da smrt bude zadnja riječ. Rađanje sve manjega broja djece, pobačaji, samoubojstva, alkoholizam, velik broj duševno poremećenih osoba upućuje na činjenicu da se ne veselimo životu, da ga ne prihvaćamo kao radost, nego kao teški teret. Potrebna nam je dublja vjera, više nade u budućnost i više ljubavi prema životu... Otčevi i muževi, budite ljudi vjere i hrabri poput svetoga Josipa koga sve prijetnje kralja Heroda nisu uspjele slomiti, nego je na kraju bilo onako kako je Josip vjerovao da će Bog učiniti po njemu.«

Propovijed je zaključio molitvom: »Gospo Trsatska, moli za nas da se ponovno ostvari viđenje proroka Ezekijela, da se raspuknu grobovi našega beznađa te u ovaj narod uđe silina Božjega Duha koji će od naših obamrlih nada i gotovo suhih kostiju učiniti da stane na noge narod pun života, Bogu i tebi vjeran, kao što ti je vjekovima bio.«

Obitelji su budućnost Hrvatske!

U službi čitanja prvo je čitanje pročitala Zrinka Stanojević iz Splitsko-makarske nadbiskupije, psalam je otpjevala Andrejka Srdoč-Geraci iz Riječke nadbiskupije, drugo čitanje pročitao je Vlatko Grković iz Zadarske nadbiskupije, Evanđelje đakon Marko Šarić iz Riječke nadbiskupije, a molitvu vjernika Miljenko Flajs, stalni đakon iz Varaždinske, Blažnka Lukenda iz Banjolučke, Neda Soldan iz Bjelovarsko-križevačke biskupije, s. Kristina Tunić iz Riječke nadbiskupije, Mato Matanović iz Vojnoga ordinarijata, Mario Keča iz Zagrebačke nadbiskupije te Mijo i Marijana Matošević iz Porečko-pulske biskupije. Prikazne darove donijele su obitelji iz biskupija koje čine Riječku metropoliju, među kojima je bila i košara s novčanim prilozima koje su se u korizmi prikupljali za potrebite u njezinim biskupijama.

Na kraju slavlja svim je sudionicima zahvalne riječi uputio predsjednik HBK-a mons. Puljić, posebice obiteljima koje su, kako je doslovce istaknuo, »kao nositeljice života nada i budućnost Hrvatske«. »Vi ste sakramentom svete ženidbe postali intimna zajednica života i ljubavi te kao takvi osposobljeni biti prvom životnom stanicom društva i prvom školom društvenih vrlina. Ovo današnje zborovanje pokazuje da ste željni i voljni riječju i primjerom svjedočiti svoju vjeru te zauzeto i aktivno sudjelovati u društvenom životu, kao i životu i poslanju Crkve.« Potaknuo ih je da budu »najprije ponosni na svoje hrvatske i katoličke korijene« i vjerni savezu kojim ih je Bog povezao i učio da žive u zajedništvu te kao prva životna stanica društva budu »u službi života i izgradnji Božjega kraljevstva na zemlji«. Na opće oduševljenje obznanio je kako je na 50. plenarnom zasjedanju HBK-a odlučeno da se nastave obiteljska zborovanja i najavio kako će se za tri godine Treći susret hrvatskih katoličkih obitelji održati u prasvetištu Gospe od Otoka u Solinu.

Euharistijsko je slavlje uzveličao združeni zbor sastavljen od više od dvjesto pjevača iz Rijeke: nadbiskupijskoga zbora, katedralnoga zbora »Cantores Sancti Viti«, zbora »Schola Cantorum«, zbora svetišta Majke Božje Trsatske, riječkih župa Marije Pomoćnice i Uznesenja BDM te katedralnoga zbora iz Krka, župnoga zbora iz Omišlja uz pratnju Limenoga puhačkoga ansambla iz Rijeke i orguljsku pratnju Nevena Kraljića pod ravnanjem Giovannija Geracija. Za vrijeme mise izvedeni su dijelovi mise »Krist, naša nada« koju je mo. Geraci skladao za euharistijski kongres Riječke nadbiskupije 2011. godine, solo dionice pjevali su Ingrid Haler i Michael Nikolić, a dijelove liturgije tumačio je Ivan Milovčić, profesor na riječkoj Teologiji.

Obitelj je slika Božjih odnosa

Misnom slavlju prethodio je prigodni program koji je započeo himnom susreta »Kristu vjerni zauvijek«, u kojemu je sudjelovalo osamnaest obitelji iz svih hrvatskih (nad)biskupija te povratnička obitelj iz Australije, a u glazbenom dijelu Nadbiskupijski zbor mladih i Zbor roditelja i djece Grada Rijeke. Voditelji Maja Šimičić-Roksandić i Marin Miletić te mons. Zlatko Koren čitali su tekstove iz propovijedi pape Benedikta XVI. i enciklike »Evanđelje života« pape sv. Ivana Pavla II. o obitelji. Nakon molitve »Otčenaš« donesena je maketa nazaretske kućice, središnjega simboličnoga motiva susreta, koju su izgradila djeca i koju su čuvala dvojica hrvatskih članova Papinskoga viteškoga reda svetoga Groba jeruzalemskoga. Bila su doista dojmljiva vjernička svjedočanstva obitelji u različitim egzistencijalnim mukama, tragedijama i problemima prožeta pouzdanjem u milost Božju.

Dan ranije, u subotu 18. travnja, u riječkoj katedrali sv. Vida održan je večernji program nakon kojega je u procesiji trsatskim stubama nošena zavjetna spomen-svijeća hrvatskih katoličkih obitelji, koju je papa Benedikt XVI. blagoslovio za vrijeme boravka u Zagrebu. Ona je potom bila pohranjena u hrvatskom marijanskom svetištu u Mariji Bistrici pa prenesena u riječku katedralu i za 2. nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji u trsatsko svetište. Procesiju uz sudjelovanje 130 obitelji iz cijele Hrvatske i riječkih skauta predvodio je krčki biskup Ivica Petanjak. Propovijed tijekom pjevane večernje u trsatskome svetištu održao je gospićko-senjski biskup Mile Bogović, koji je poručio da je »najbolja slika Božjih odnosa ona u obitelji jer se tu najviše živi jedno za drugo«. »U obitelji se najlakše upozna ljepota međusobnih odnosa u ljubavi. Tu se također prepoznaje da je u ljubavi izvor života i sreće... Tu se najlakše shvati da ni jedna žrtva za drugoga, pa bio to i sam križ, nije nikada gubitak.«

PISMO PAPE FRANJE

»Budite odvažni svjedoci velikoga dostojanstva i životne važnosti obitelji!«

Nuncij D'Errico pročitao je pismo koje je riječkom nadbiskupu Ivanu Devčiću i svim sudionicima susreta uputio papa Franjo, a potpisao državni tajnik kardinal Pietro Parolin:

U prigodi slavlja Drugoga nacionalnoga susreta hrvatskih katoličkih obitelji, Vrhovni Svećenik se duhovno ujedinjuje u molitvi sa svima koji će se susresti na tom događaju u marijanskom svetištu na Trsatu.

Petrov nasljednik, kao pastir sveopće Crkve, neumorno naviješta kako je uloga kršćanske obitelji, nekoć i sada, da snagom sakramenta svete ženidbe naviješta svijetu Božju ljubav i blizinu. Polazeći od ovoga navještaja rađa se životvorna obitelj koja žar ljubavi polaže u središte svojega duhovnoga i ljudskoga djelovanja. Ako je, kako reče sv. Irinej, »Slava Božja živi čovjek«, tako je i svaka obitelj, koja s milošću Božjom u potpunosti živi svoj poziv i poslanje, ona koja daje veću slavu svemogućemu Bogu.

Vaš je susret poput uvertire predstojećim znakovitim događajima za život Crkve; Svjetski susret obitelji u Philadelphiji i Sinoda biskupa. Molimo stoga zajedno da, preko ovih događaja, Crkva pronađe prikladan put rasuđivanja i prihvaćanja onih pastoralnih sredstava koja će pomoći obiteljima suočiti se s izazovima našega vremena, u svjetlu i snazi evanđelja. Njegova Svetost žarko želi da hrvatski katolici, u potpunoj vjernosti Kristu i Crkvi, budu odvažni svjedoci velikoga dostojanstva i životne važnosti obitelji, zalažući se neprestano za njezin rast i razvoj na svim poljima društvenoga života.