Želimo se crkveno vjenčati - što nam je činiti

Odlučili ste se za crkveno vjenčanje. U vezi toga potrebno je na vrijeme poduzeti određene korake. Evo nekoliko praktičnih savjeta i preporuka.

Prije svega, preporuča se da se javite telefonom nadležnom župniku (bilo župniku zaručnice, bilo zaručnika) i dogovorite termin za razgovor o crkvenom vjenčanju (po mogućnosti godinu dana prije, ako ne, barem 6 mjeseci prije planiranog vjenčanja).

• U susretu sa župnikom ćete se dogovoriti o datumu i mjestu vjenčanja.

• Župnik će vam reći koje dokumente morate pribaviti (kod matičara i u župi krštenja).

Prijavite se na zaručnički tečaj (najkasnije tjedan dana prije početka tečaja) " preklopnik s prijavnicom dobit ćete kod župnika (vrijedi samo za područje Varaždinske biskupije).

I za zaručnike koji se odluče vjenčati u crkvi obavezna je prijava u nadležnom matičnom uredu (matični ured koji je nadležan za mjesto u kojem se održava vjenčanje).

Matičaru je potrebno priložiti:

- domovnicu
- osobnu iskaznicu
- fotokopiju osobnih iskaznica ili putovnica odabranih svjedoka na vjenčanju
- izvod iz matične knjige rođenih
- taksenu pristojbu

Matičar zatim izdaje potvrdu (Potvrda o ispunjavanju pretpostavki za sklapanje braka) koju treba odnijeti nadležnom župniku župe u kojoj će se održati vjenčanje.