Teologija žene

»Ženo, hvala ti na samom tome što si žena! Sa zapažanjem svojstvenim tvojoj ženstvenosti, obogaćuješ poimanje svijeta i pridonosiš punini istine o međuljudskim odnosima«. Ivan Pavao II.

Ubrzo nakon izbora za papu, Ivan Pavao II. pohodio je crkvu sv. Marije sopra Minerva u Rimu i grob sv. Katarine Sijenske, zaštitinice Italije, znakovite žene vrlo angažirane u Crkve (kasnije će je proglasiti suzaštitnicom Europe). U svomu govoru o ženi Papa je pozvao na zajedničko otkrivanje mnogostrukoga značenja poslanja žene. Žena će postati jedna od Papinih omiljenih tema i posebna značajka njegova pontifikata.

Ženski genij

U općim audijencima srijedom Ivan Pavao II. razvija teologiju tijela. Proučavanje Božje riječi otkriva nam narav i poziv ljudske osobe kao muškarca i žene. Papa je iskoristio svaku pastoralnu prigodu za iznošenje svoje misli: prigodom susreta obitelji, beatifikacija i kanonizacija žena, u svojim razmišljanjima o Djevici Mariji. Ženama se obratio vrlo svečano apostolskim pismom o dostojanstvu i pozivu žene (1988.) te Pismom ženama (1995.). Upućivao je i brojne poruke međunarodnim ustanovama i prigodom raznih susreta delegata tih ustanova i udruženja, npr. prigodom UN-ove svjetske konferencije o ženi održane u Pekingu. Nijedan drugi papa nije tako iscrpno i razrađeno progovarao o specifičnoj naravi žene, razvijajući tako teologiju žene.

»Hvala tebi, ženo, na samom tome što si žena! S opažanjem svojstvenim tvojoj ženstvenosti obogaćuješ poimanje svijeta i pridonosiš punini istine o međuljudskim odnosima« Taj Papin usklik u Pismu ženama (br. 2) sažima na neki način njegovo bogato naučavanje. Papa se tijekom svoga pontifikata obraćao ženama svih položaja, kultura i narodnosti te razradio duboko i novo razmišljanje o »ženskom geniju«. I u ime Crkve zahvaljuje na svim očitovanjima ženskoga »genija« tijekom povijesti, u svim narodima i nacijama. Crkva zahvaljuje i na svim karizmama kojima je Duh Sveti obdario žene u povijesti naroda Božjega.

Ivan Pavao II. prikazivao je ženu onakvom kakvom ju je Bog htio - govorio je o vječnom idealu žene - u jednakom dostojanstvu s muškarcem i divnoj komplementarnosti. Uz ulogu supruge, Papa povezuje ulogu majke. Majčinstvo je predivna sposobnost sebedarja koja se očituju u rastu ljubavi u službi života.

Nenadomjestiv doprinos žene

Ženi, njezinu srcu, njezinoj osjećajnosti, njezinoj intuiciji, njezinoj sposobnosti sebedarja, njezinom ljudskom pogledu koji očovječuje otvaraju se široka područja društvenoga života. Žena treba u njemu zauzeti svoje mjesto. Ona se treba angažirati u različitim javnim poslovima u službi društva i ljudske osobe. Političkom, gospodarskom, društvenom, zakonodavnom, administrativnom i kulturnom životu potreban je neminovan doprinos žene, jednak doprinosu muškarca. Ističući ženinu moralnu i duhovnu snagu, potvrđuje da Bog njoj na poseban način povjerava čovjeka, ljudsko biće, zbog njezine ženstvenosti; to posebice određuje njezin poziv. Stoga i poziva žene da društvo prožmu vrlinama žene. Vrlo je važno da se razvija prisutnost žena u društvenom, gospodarskom i političkom životu na regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. »Žene imaju u potpunosti pravo na aktivnu ulogu u svim područjima javnoga života.«

U Pismu ženama piše: »Nažalost, baštinici smo povijesti sa snažnim 'uvjetovanjima' koja su u svim vremenima i posvuda učinila napredak žene teškim, žena je bila zapostavljena u svom dostojanstvu, prevarena u svojim povlasticama, često marginalizirana i čak svedena na ropstvo... No, na tom se području, naročito u određenim povijesnim okolnostima, ne može nijekati objektivna odgovornost brojnih sinova Crkve, i na tome mi je iskreno žao.«

Ivan Pavao II. donio je novi način promatranja žene: sama činjenica biti ženom, ženstvenost, uloga žene u društvenom životu i u Crkvi. U njegovim se spisima i govorima uočava utjecaj pojedinih žena u njegovu životu: njegova majka, Djevica Marija, prijateljice glumice koje su skupa s njime glumile u kazališnim trupama, nastavnice i sveučilišne profesorice, mlade studentice čiji je bio duhovni savjetnik. Mnogi su očekivali da Papa donese nužne promjene u pogledu ređenja žena za svećenice. Govorio je o suradnji i sudjelovanju žene u poslanju i životu Crkve, o ženi i ministerijalnom svećeništvu, o ženi u životu svećenika, o zauzimanju Crkve u korist žena. No, Papina je novost u poimanju ženstvenosti i duhovne ljepote žene.

Anto Gavrić, Glas Koncila, broj 35 (1627), 28.8.2005.